İnternet Kafe’ye Hoş Geldiniz!

Şimdi ben buraya neden çıktım? Nasıl çıktım? Niçin çıktım?

Uzun süredir aklımda olan, ancak yakın zamanda vakit bulup hayata geçirebildiğim ve bir “hobi” olarak yayına aldığım İnternet Kafe isimli podcast kanalını sizlerle paylaşmak istedim.

İnternet Kafe nedir? Ne işe yarar? Bu podcast kanalı altında ne gibi yayınlar olacak? Bu sorular çerçevesinde konuyu biraz daha detaylandırayım.

İnternet Kafe’yi “internet, teknoloji, sosyal medya, tasarım, dijital pazarlama gibi konular altında bilgilendirici içeriklerin yer aldığı bir podcast kanalı” olarak tanımlayabilirim.

Amatör olarak (birazdan bu konuya değineceğim) yayınlara başladığım bu kanalda, internet ve teknoloji dünyasından ilgimi çeken ve sizin de ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları ele almaya çalışacağım.

Hürriyet 1995 / Özlem Esmergül

“Kayıt tuşuna basar, kaydımı yaparım” düşüncesiyle başlayan bu “kişisel hobi” projesi, zaman geçtikçe “Giriş kısmına bir müzik eklesem mi?”, “Dosyaları saklamak için bir podcast host hizmeti mi satın alsam?”, “Peki ya mikrofon?”, “Eee ben bunları hangi yazılımla düzenleyeceğim?” sorularıyla enteresan bir boyuta geçmeye başladı.

İşin “hobi” çerçevesinden çıkmasını istemediğim için ve aynı zamanda içerik üretme motivasyonunu da yüksek tutmak istediğim için eksik ve hatalar ile birlikte başlamaya karar verdim. Dolayısıyla tırmaladığım her kulak için şimdiden özür diliyorum 🙂

Bu arada en önemli konulardan olan “kaynak” konusuna da bir açıklama getirmem gerekiyor. Podcast içeriklerini hazırlarken elbette birçok kaynaktan faydalanıyorum. Bu kaynakların linklerini podcast’te verme gibi bir şansımız olmadığı için bunu burada, yani brsmncr.com üzerinde yayınlamayı düşünüyorum. Daha net bir ifade ile anlatacak olursam, bundan sonra blog yazılarımın bir kısmı podcast’e, podcast yayınlarımın tamamı ise blog yazısına dönüşecek. Ki şimdiye kadar yayınladığım podcast bölümlerini Medium ve Webmasto‘daki eski tarihli yazılarımdan derleyerek hazırladığımı söyleyebilirim.

Podcast yayınlarının teknik detaylarını ise (host, sunucu, ekipman, platform vs.) ayrı bir yazıda ele almayı düşünüyorum.

İnternet Kafe’yi takip edebileceğiniz platformlar

İnternet Kafe kanalını takip etmek ve bu kanal altında yayınlanan podcast’leri dinlemek için aşağıdaki platformları kullanabilirsiniz:

Yeni podcast yayınlarında görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir